Bezinwazyjny zabieg usuwania żylaków

adm Ogólne Skomentuj  

Dążenie do małoinwazyjności i zapewnienia chorym szybkiego powrotu do pełnej sprawności fizycznej oraz aktywności zaowocowało wprowadzeniem technik wewnątrznaczyniowych. Polegają one na zamknięciu i wylączeniu z krążenia dużych pni naczyniowych bez ich usuwania.

EVLT (EndoVenous Laser Treatment) czyli wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa to skuteczna i mało inwazyjna metoda leczenia uznana na całym świecie i wykonywana od 1999 roku. Zdecydowanie wypiera tradycyjne leczenie chirurgiczne. Ocenia się, że metodą tą moze być leczone 75% chorych z zawansowana przewlekłą niewydolnoscia żylną. Skuteczność w większości badań ocenia się na 95-98%,czyli wiekszą niżw przypadku klasycznej operacji. Kwalifikację do zabiegu przprowadza sie na podstawie badania USG/doppler układu żylnego. Techniką tą najczęściej dokonuje się zyły odpiszczelowej, rzadziej odstrzałkowej czy ich gałęzi.

Zabieg laserowej ablacji żyły odpiszczelowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej w odcinku udowym, czyli pomiędzy kolanem a pachwiną. Pod kontrolą ultrasonograficzną, z nakłucia lub, rzadziej, z niewielkiego nacięcia (5-7mm) wprowadza się do żyły odpiszczelowej w kierunku pachwiny włókno laserowe. Podczas jego wysuwania uruchamia się laser. Dochodzi wówczas do wyzwolenia temperatury 60-70%, co uszkadza zmienioną chorobowo żyłę zamykając ją i wyłączając z obiegu krwi. Temperatura wokół naczynia nie przekracza 40 stopni,co chroni przed oparzeniem.Zabieg trwa ok.45 min. i jest praktycznie bezbolesny. Chory po założeniu specjalnej uciskowej pończochy może od razu wrócić do domu.

Światło zamkniętej laserem żyły zarasta. W ten sposób usuwa sie nadciśnienie żylne i stwarza warunki do samoistnego zamknięcia się pozostałych żylaków,co zwykle następuje w ciągu 3-6 miesięcy. Jeśli do tego nie dojdzie uzupełnia się zabieg laserowy skleroterapią lub miejscowym wycięciem żylaków metodą miniflebektomii. Dodatkowe zabiegi konieczne są tylko u 25-30% pacjentów.

Zabiegi EVLT wykonuje się w znieczuleniu tumescencyjnym. Jest to rodzaj znieczulenia miejscowego w którym roztwór lignokainy podaje się pod kontrolą USG do kanału powięziowego otaczającego żyłę odpiszczelową. Sprowadza się to do kilku delikatnych ukłuć cienką igłą.

Skomentuj