Laser w leczeniu żylaków

Monika Ogólne Skomentuj   , ,

Najczęściej stosowana małoinwazyjna metoda leczenia żylaków dużych pni  żylnych

Dążenie do małoinwazyjności i zapewnienia chorym szybkiego powrotu do pełnej sprawności fizycznej oraz aktywności zaowocowało wprowadzeniem technik wewnątrznaczyniowych. Polegają one na zamknięciu i wyłączeniu z krążenia dużych pni naczyniowych bez ich usuwania.

EVLT (EndoVenous Laser Treatment) czyli wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa to skuteczna i mało inwazyjna metoda leczenia uznana na całym świecie i wykonywana od 1999 roku. Zdecydowanie wypiera tradycyjne leczenie chirurgiczne. Ocenia się, że metodą tą moęe być leczone 75% chorych z zaawansowana przewlekłą niewydolnością żylną. Skuteczność w większości badań ocenia się na 95-98%, czyli wiekszą niż w przypadku klasycznej operacji. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza się na podstawie badania USG/doppler układu żylnego. Techniką tą najczęściej dokonuje się żyły odpiszczelowej, rzadziej odstrzałkowej czy ich gałęzi.

Przebieg zabiegu laserowego leczenia żylaków metodą EVLT.

Zabieg laserowej ablacji żyły odpiszczelowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej w odcinku udowym, czyli pomiędzy kolanem a pachwiną. Pod kontrolą ultrasonograficzną, z nakłucia lub, rzadziej, z niewielkiego nacięcia (5-7mm) wprowadza się do żyły odpiszczelowej w kierunku pachwiny włókno laserowe. Podczas jego wysuwania uruchamia się laser. Dochodzi wówczas do wyzwolenia temperatury 60-70%, co uszkadza zmienioną chorobowo żyłę zamykając ją i wyłączając z obiegu krwi. Temperatura wokół naczynia nie przekracza 40 stopni,co chroni przed oparzeniem.Zabieg trwa ok.45 min. i jest praktycznie bezbolesny. Chory po założeniu specjalnej uciskowej pończochy może od razu wrócić do domu.

Światło zamkniętej laserem żyły zarasta. W ten sposób usuwa się nadciśnienie żylne i stwarza warunki do samoistnego zamknięcia się pozostałych żylaków,co zwykle następuje w ciągu 3-6 miesięcy. Jeśli do tego nie dojdzie uzupełnia się zabieg laserowy skleroterapią lub miejscowym wycięciem żylaków metodą miniflebektomii. Dodatkowe zabiegi konieczne są tylko u 25-30% pacjentów.

Zabiegi EVLT wykonuje się w znieczuleniu tumescencyjnym. Jest to rodzaj znieczulenia miejscowego w którym roztwór lignokainy podaje się pod kontrolą USG do kanału powięziowego otaczającego żyłę odpiszczelową. Sprowadza się to do kilku delikatnych ukłuć cienką igłą.

Chcesz wiedzieć czy ta metoda jest właśnie dla Ciebie? kliknij>>>

Skomentuj