Usuwanie żylaków metodą skleroterapii

Monika Ogólne Skomentuj  

Mechanizm działania skleroterapii

Skleroterapia czyli obliteracja żylaków, polega na podaniu do światła zmienionej chorobowo żyły substancji, która wywołując stan zapalny powoduje jej zamknięcie. Środek chemicznie czynny to polidokanol lub siarczan tetradecylu. Wywołuje on stan zapalny powodując zarastanie światła naczynia. Oprócz zwykłego roztworu można też używać specjalnie z niego wytworzonej piany charakteryzującej się większą skutecznością.

Zastosowanie obliteracji żylaków

Sklerotetrapię stosuje się zarówno do leczenia mało zaawansowanych zmian jak i do leczenia niewydolności dużych pni naczyniowych. W tym drugim przypadku zabieg wykonywany jest pod kontrolą ultrasonograficzną i wówczas jest to trudny zabieg, wymagający od operatora sporych umiejętności. Pozwalana na unikniecie operacji i leczenia szpitalnego. Wykonanie zabiegu skleroterapii może być jedynym wyjściem u osób z przeciwskazaniami do leczenia operacyjnego, np. w podeszłym wieku.

Zalety skleroterapii

Skleroterapia charakteryzuje się dobrym efektem kosmetycznym, zwłaszcza w przypadku teleangiektazji, czyli pajączków naczyniowych, żył siatkowatych lub niewielkich żylaków. Może być stosowana do leczenia owrzodzeń troficznych podudzi znacznie skracając okres gojenia się i powodując wyleczenie nawet w przypadkach owrzodzeń leczonych bez efektu całymi latami.. Jest bezbolesna. Obliterację żylaków przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Bezpośrednio po niej chory może podjąć normalną aktywność. Konieczne jest zastosowanie bandaża elastycznego lub noszenie pończochy uciskowej.

Skomentuj