Zalety i wady leczenia żylaków laserem

Monika Inne Skomentuj   ,

EVLT (EndoVenous Laser Treatment) czyli wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa to skuteczna i mało inwazyjna metoda leczenia uznana na całym świecie i wykonywana od 1999 roku. Zdecydowanie wypiera tradycyjne leczenie chirurgiczne. Ocenia się, że metodą tą może być leczone 75% chorych z zaawansowana przewlekłą niewydolnością żylną. Skuteczność w większości badań ocenia się na 95-98%.

Zalety leczenia laserem metodą EVLT

Inne zalety laserowego usuwania żylaków metodą EVLT poza wysoką skutecznością to brak konieczności przebywania w szpitalu i krótki okres rehabilitacji. I tak po klasycznym zabiegu operacyjnym pacjent odzyskuje całkowitą sprawność fizyczną najwcześniej po miesiącu, natomiast po analogicznym zabiegu laserowym nie musi przebywać w szpitalu, jest zupełnie sprawny i wraca do pracy po 2-3 dniach. Unika się znieczulenia zewnątrzoponowego związanego z wkłuciem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.Rzeczą istotną jest również efekt kosmetyczny – całkowity brak blizn pooperacyjnych i dużych krwiaków, typowych dla leczenia klasycznymi metodami operacyjnymi.

Skutki uboczne leczenia żylaków metodą laserową

Jest to metoda dosyć bezpieczna, ale tak jak po każdym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Występują one znacznie rzadziej niż po zabiegach klasycznych i dotyczą mniej niż 1% operowanych. Najczęściej są to przemijające przebarwienia i niewielkie krwiaki podskórne. Rzadko odczyny zapalne z zaczerwieniem i obrzękiem skóry uda wymagające podawania leków przeciwbólowych i stosowania środków działających miejscowo.

Koszty leczenia laserem metodą EVLT

Wadą tej metody jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa jej kosztów, co powoduje, że ponosi je pacjent. Zabiegi te kosztują od 2500 do 4000 złotych w zależności od ośrodka, który je wykonuje. Jednak ambulatoryjny tryb leczenia, mniejsza ilość powikłań oraz natychmiastowy powrót do pracy powodują, że dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i tych,którzy nie mogą pozwolić sobie na dłuższą niezdolność do pracy, korzyści finansowe przeważają nad wydatkami. Osobną grupę stanowią pacjenci na stałe przebywający i pracujący poza granicami kraju. Leczenie w Polsce okazuje się dla nich tańsze. Przy okazji mogą wykorzystać urlop na spotkanie z bliskimi.

Skomentuj